Logo satışa sunulan ürünün diğer rakiplerinden kolayca ayırt edilebilmesi için satılan ürünün farklı ve güzel özelliklerini içinde bulunduran bir çeşit görsel öğedir.

 Logoya ihtiyaç değişen ticaret piyasasında, büyüyen piyasa hacminin karşımıza daha fazla rakip çıkarılmasıyla başlamıştır. Günümüzde satıcı ve müşterinin karşı karşıya gelmediği E-Ticaret oldukça yaygındır. Bu noktada doğru logo tasarımı ciddi önem taşımaktadır. İletişim ve internet çağı olan günümüzde, sattığınız ürünün veya verdiğiniz hizmetin rakiplerinden ayırt edici özelliklerini iyi analiz etmek oldukça önemlidir.

Logo satışa sunulan ürünün diğer rakiplerinden kolayca ayırt edilebilmesi için satılan ürünün farklı ve güzel özelliklerini içinde bulunduran bir çeşit görsel öğedir.

 Soyut olan işletmenizi somutlaştıran, rakiplerinizin önüne geçmesini sağlayan görsel araçlara logo veya diğer adıyla amblem denir. Logonun kökeni latincedir. Latincesi logotype olan logonun dilimizdeki karşılığı özgün yazı ve simgedir. Her iki sözcüğün de odak noktası işletmenizde sattığınız ürünün veya verdiğiniz hizmetin rakiplerinize kıyasla  daha ayırt edici ve göze çarpıcı olmasıdır. Logonun bir diğer amacı ise işletmenizin genel hatlarıyla, asıl amacını potansiyel müşterilerinize kısa ve öz şekilde aktarmaktır.

LOGO NASIL YAPILIR?

Logo yapımı kısaca, işletmenizin ismindeki veya işletmenizin kısaltmalarındaki harfleri tasarımsal olarak değiştirerek veya farklı yazı fontlarını kullanarak yeni bir görsel araç üretmektir. Logo yapımında kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yaptığınız logoyu soyut veya somut unsurlarla desteklemektir.

Bu konuda işletmenin asıl amacına uygun soyut veya somut öğeleri seçmeniz lazımdır. Farklı yazı fontları kullanırken, kullandığınız fontun karakteristik özelliklerine dikkat etmeniz lazım. Örneğin karakteristik olarak yana yatık olan yazı fontundaki bir harfi kullandıktan sonra dikey bir fonttaki harfi kullanmak logonuzun bütünlüğünü bozarak görsel açıdan logonuzu kötü yapar. Bu fontları tercih ederken özgünlük de bir diğer ölçüttür. Yaptığınız logonun özgün olması sizi ve işletmenizi rakiplerinizin önüne geçirir. Bahsettiğimiz ölçütleri sağlayarak yeni bir logo tasarlamak isterseniz,

  • Corel Draw
  • Photoshop
  • Freehand
  • A. Illustrator

İyi logonun özellikleri:

Sitenin amacını iyi tespit etmek iyi bir logo tasarlamanın ilk adımıdır. Bunun için ilk öncelikle Web sitenizin genel olarak analizini yapmanız gerekmektedir.

Logonuz özgün olmalıdır. İşletmenizi en iyi yansıtacak soyut ve somut öğeleri iyi seçmeniz gerekir.

Logodaki renk ve harflerin font bütünlüğü logonuzu ve logonuz aracılığıyla işletmenizi zirveye taşır. Ve logonuzun çözünürlük değerinin yüksek olması logonuzu farklı banner boyutlarında bile daha güzel gözükmesini sağlar. 

Logonuzun okunabilir olması logosundan alacağınız verimi en yükseklere taşır. Bu yüzden logonuzu tasarlarken özgünlük kaygısıyla gereksiz ögelere yer vermemelisiniz. Ve logonuzun başka arka planlar üzerinde uyumlu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Bu kadar meşakkatli bir reklam öğesi olan logo tasarımı için uzman bir ekip en temel gereksinimidir. Bunun için AN Dijital Reklam Ajansı, logo tasarımı ve dahi bütün grafik ihtiyaçlarınıza uzman ekibi ile çözümler sunar. Unutmayın profesyonel bir logo tasarımı ile sektörel rakiplerinize fark atabilir, işletmenizin göze güzel gelmesini sağlayabilirsiniz.