SEO Nedir ?

Seo Nedir ?

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO, görünürlük açısından web sitelerinizi arama motorlarında en iyi hale getirir. Bu mekanizma sayesinde web sitelerinize giriş yapan kullanıcı sayısında ciddi oranda artış gözlenir.

  Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, web sitelerinin arama sorgularında organik olarak listenin daha yukarılarında yer almasını sağlayan çalışmalar bütünüdür.

  SEO en basit mantıkla doğal yollardan web sitelerinize trafik artışını hedefleyen bir mekanizmadır. Bu sayede web siteleri daha fazla tıklama alır ve işletmelerinizin kar oranlarında ciddi bir artış sağlanır. Herhangi bir tecrübeye sahip değilseniz doğru SEO uzmanından yardım almanız oldukça önemlidir. Aksi halde web sitenize ve işletmenize ciddi zarar verebilirsiniz. 

SEO uzmanları genellikle aşağıda bahsettiğimiz hizmetleri müşterilerine sunar:
  • Sitenizin iskeletini yoksa oluşturma varsa bu iskelet üzerinde genel bir inceleme yapma
  • Sitenizin sunduğu hizmetleri inceleme ve yeni hizmetler konusunda web sitesi sahibine fikir verme
  • Web sitenizin tüm arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesini sağlamak için çalışmalar yürütür
  • Anahtar kelime konusunda araştırma yapma
  • Web sitenizin veya sunduğunuz hizmetin rakiplerini analiz etme ve bu analizler sonucunda yeni yol haritaları çizme
  • Site dışı yeni stratejiler geliştirme ve o stratijeleri uygulama
  • Profesyonel ve oldukça anlaşılır SEO raporları hazırlama ve web sitesi sahibine sunma

 SEO, web sitenizin gerçek kullanıcı trafiğini arttırmayı hedefleyen türlü çalışmaları içerir.SEO,işinin uzmanlarından yardım alınarak yapıldığı zaman web sitenize tıklayan nitelikli kullanıcı sayısını arttırır ve bu sayede işletmenizde sattığınız ürünlerin veya sunduğunuz hizmetlerin satışını ayrıca daha fazla insana ulaşmasını çok daha kolay hale getirir. Ayrıca SEO, rakiplerinizi arkada bırakmanızın en temel anahtarıdır.

 SEO yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de hedef kitlenin belirlenmesidir.

Hedef kitle şu 3 adımda belirlenir:

 Rakip analizi: Hizmet verdiğiniz sektördeki rakipleriniz incelenir. Sizi rakiplerinizden farklı kılacak özellikler belirlenir ve bu özellikler çerçevesinde size en uygun SEO çalışması için alanında uzman bir ekip tarafından planlar yapılır.

 Anahtar kelime analizi: SEO çalışmasının temel taşlarından biri de anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler, sizin rakiplerinizin önüne geçmenize çok büyük katkı sağlayacaktır. Anahtar kelime analizi yapılırken verdiğiniz hizmetleri iyi bilmek ve bunları karşınızdaki hedef kitleye yani müşterilerinize iyi tanıtmak için yapmanız gerekenler aslında oldukça basittir. Doğru anahtar kelime seçimi sizi bu konuda zirveye taşıyacaktır. Anahtar kelime analizi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de aranma hacmi yüksek kelimeler kullanmaktır. Yani Google Web Tarayıcısı’nda sorgulama yapan potansiyel müşterilerinizin en çok arattığı kelimeler bizim işimize en çok yarayacak kelimelerdir. 

 Sektörel Analiz: Sektörel analiz ise sektörünüzdeki piyasa ve rekabet hacmini kapsar. Bu verilere ulaşıldıktan sonra daha sağlıklı ve yararlı bir SEO çalışması uygulanabilir.

  SEO çalışmalarında kullanıcı kazanmamızı sağlamak için yapmamız gerekenler içerik optimizasyonu, mobil uyumluluk ve kullanıcı deneyimidir.

İçerik optimizasyonu, hedef kitlenizin Google’da en çok arattığı kelimeleri tespit etmek ve Web sitenizdeki içerikleri buna uygun şekilde modernize etmektir. Mobil uyumluluk ise Google’un Web sitelerini listelerken göz önünde bulundurduğu en önemli konulardan biridir. Mobile uyumlu siteler mobile uyumlu olmayan sitelere kıyasla daha yukarılarda listelenir bunun başlıca sebeplerinden biri internet kullanıcılarının genelinin internete mobil cihazlarından bağlanmasıdır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların geri dönütlerini önemseyerek de sitenize güncellemeler yapabilirsiniz.


  Tabii ki Web siteleri canlı varlıklar gibidirler yaptığınız güncellemelerde sitenizin bozulma veya yazılımsal bir sorunla karşı karşıya kalması AN meselesidir. Bu yüzden sitenizin SEO çalışmasını yaptıktan sonra düzenli olarak kontrol ve takip edilmesi gereklidir. Eğer bu kontrol ve takip iyi yapılırsa sitenizin bu gibi durumlarla karşılaşma riski oldukça aza iner. 

  SEO çalışmalarınızın sağlıklı olmasını sağlayan bir başka konu başlığı ise veri kontrol ve analizidir. En çok tıklanan sayfalar, açılış ekranı, ve organik trafik artışları gibi bilgileri içeren bu veriler dizisi iyi analiz edildiği sürece sitenizin SEO çalışmalarının gidişatı daha rahat incelenebilir eğer ki gidişat kötüyse daha hızlı bir şekilde önlem almanızı sağlar. 

 Organik trafiğin satışlarınıza ne gibi yararı olur:

  •  Diğer pazarlama ve reklam faaliyetlerine kolayca entegre edilebilir olduğundan dolayı verimlilik yüzdesi artar.
  • Müşterileriniz için en önemli olan şey güvendir işte tam da SEO çalışmaları bu işe yarıyor. SEO çalışmaları Web sitenizin daha yukarılarda listelenmesini sağlayarak daha çok müşterinin sizi tanımasını ve ayrıca işletmenize duydukları güveni arttırmayı sağlar.
  • Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin, önceden daha çok satılmış ürünün veya verilmiş hizmetin görmesi sayesinde potansiyel müşterileriniz artık gerçekten müşterileriniz olur.

 Yukarıda anlatılan SEO çalışmaları için alanında uzman bir ekip bu iş için kilit taşlarından biridir. Tabii ki de alanında uzman reklam diyince ilk akla gelen ajans olan AN DİJİTAL REKLAM AJANSI size, işinin ehli SEO uzmanları aracılığıyla işletmenizin ihtiyacı olan bütün SEO çalışmalarını işletmenize en uygun şekilde dizayn edip sunar. SEO çalışmalarındaki üstün başarılarıyla nam salmış AN DİJİTAL REKLAM AJANSI SEO konusundaki bütün ihtiyaçlarınızı giderebilecek potansiyelde bir reklam ajansı olup Web sitenizde sunduğunuz hizmet veya sattığınız ürünü potansiyel müşterilerinizine en hızlı ve organik şekilde ulaştırır.

Tags: No tags

Comments are closed.