google ads nedir banner

Google Adwords Nedir ?

Google Adwords, dijital dünyanın gerekliliklerine ayak uydurmak isteyen her işletmenin kullanması gereken bir Google reklam aracıdır. İşletmeler bu şekilde web sitelerini arama motorlarında öne çıkararak işletmesinin daha çok müşteri tarafından bilinmesini sağlarlar. Ve bu sayede müşteri ağınızı genişletebilir, verdiğin hizmeti doğrudan o hizmetinin ilgililerine ulaştırabilirsiniz.

Google Adwords’ün Amacı Nedir ?

Google Adwords en basit mantıkla bir reklam aracıdır ve sadece büyük çaplı işletmelerle kalmayıp küçük ve orta çaplı işletmeler için de reklam hizmeti sağlar. Bu reklam mekanizması siz ve müşterileriniz arasında köprü görevi görür. Müşterilerinizin ilgi alanları, arama motorlarında arattığı web siteleri ve ziyaret edebileceği web sitelerini belirleyerek size uygun dökümanları sağlayarak daha etkili bir reklam hizmeti sunar.

Google Adwords reklam çeşitleri nelerdir?

 • Google Arama Ağı reklamları
  Google Arama Ağı’nda reklam verdiğinizde kullanıcılar sizin seçtiğiniz anahtar kelimeler Google’da aratıldığında işletmenizin web sitesi sıra olarak daha yukarılarda gözükebilir. Google Play, Google alışveriş, Google Haritalar da bu reklam hizmetini kapsar ve yine sizin seçtiğiniz anahtar kelimeler aratıldığında reklamınız daha çok kullanıcıya ulaşır.
 • Görüntülü Reklamlar
  Görüntülü reklam araçları; reklamınızın YouTube’da video izleyen, maillerini kontrol eden, web sitelerinde gezinti yapan kullanıcıların karşısına çıkmasını sağlar. Bu reklam ağı aracındaki hedefleme özelliği sayesinde reklamınızın doğru kişiye doğru yer ve zamanda ulaşmasını sağlar. Otomatik hedefleme ve teklif verme özellikleri barındıran bu reklam aracı, Google Adwords üzerindeki reklamlarınızı olabildiğince masrafsız ve hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırır. Görüntülü Reklam Ağı sayesinde daha çok ilgi çeken görsel ögeler yardımıyla kullanıcıları alışveriş yapmaya teşvik eder.
  Duyarlı görüntülü reklam ağı sayesinde görüntülü reklam araçlarını kullanmak artık daha kolay. Bunun için reklam metnini girmeniz ardından reklamınızda yer almasını istediğiniz görselleri ve logonuzu yüklemeniz yeterli olacaktır.
  Etkileşimli reklamlar ise YouTube ve Görsel Reklam Ağında yer alan video ve görsel reklam araçlarıdır.
 • GMAİL REKLAMLARI
  Gmail kullanıcılarının birincil gelen kutularının en üst kısmında yer alan reklamlardır. Görüntülü Reklam Ağı hizmetinizi satın alma işlemlerini gerçekleştirecek olan kişilerin karşısına çıkmanızı daha kolay hale getirecektir. Yani kullanıcıların daha sattığınız hizmeti arama motorlarında aratmadan önce onların karşısına çıkmasına sebep olur. Reklamlarınızı kullanıcıların yaptığı web sorgulamaları baz alınarak güncel tutmanız oldukça önemlidir. Bu reklam aracındaki güncellemeler 12-24 saat içinde gerçekleşebilir ve anında görüntülenme alınmayabilir. Bu yüzden yeni kampanyanızda veya eski kampanyanızdaki güncellemeyi uygulamadan önce bir plan yapmalısınız ve web sitenize bu plan doğrultusunda güncellemelisiniz.
 • VİDEO REKLAMLAR
  Önceden oluşturduğunuz etkileyici reklam videolarını YouTube ve Google aracılığıyla diğer video sitelerinde gezinti yapan kullanıcılara farklı şekilde ulaştırabilirsiniz. Video reklamlarına örnek olarak; atlanabilir veya atlanamayan yayın içi reklamlar, yayın dışı reklamlar, bumper reklamlar ve YouTube Masthead reklamları gibi araçlar verilebilir.
 • UYGULAMA REKLAMLARI
  Türkiye’de ayda ortalama 30 saatini uygulamaya harcayan kullanıcılar genellikle veri tercihini mobil kaynaklardan yana kullanıyor. Ancak organik olarak fark edilme ve indirilme oranları oldukça düşük bunun başlıca sebeplerinden biri uygulama indirme platformlarındaki reklam araçlarının yeterince iyi kullanılmamasıdır. Buna çözüm olarak uygulama yükleme reklamları uygulamanızı keşfedilme ve indirilme olarak yukarılara taşıyarak uygulamamızdan ettiğiniz geliri arttırır ve müşteri yelpazenizi oldukça açar.

GOOGLE ADWORDS NASIL KULLANILIR ?

Potansiyel müşterilerinizin sizi, Google arama ağı üzerinden yapacağı aratmalardan yola çıkarak daha kolay bulmasını sağlayan Google Adwords’ü kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse:

 • Google Adwords hesabının oluşturulması
 • Ürünleriniz veya verdiğiniz hizmetlerin Google Adwords hesabınıza tam ve detaylı olarak tanımlanması
 • Spesifik reklam, slogan ve görsel içerikler kullanmak
 • Adwords hesap yönetimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak
 • Değişen teknolojilere adapte olmak ve her gün gelişen, değişen reklam sektöründeki gelişmeleri takip etmek
 • Sizin gibi diğer işletmelerin de bu reklam aracını kullandığını unutmadan rekabete ayak uydurmak
 • Düzenli olarak takip, reklam ve tanıtımların optimizasyonlarını yapmak ve buna göre reklam kampanyalarınızı güncellemek
  En doğru reklam plan ve stratejisini uyguladığınız sürece sektörünüzdeki rakip firma ve kuruluşlara kıyasla firmanızın daha hızlı gelişmesini sağlayabilir, işletmenizden elde ettiğiniz geliri arttırabilirsiniz.
Tags: No tags

Comments are closed.